Content marketing.

Pisanie wartościowych treści realizujących strategie komunikacji.

 

Content marketing

Content marketing

Content marketing

Content marketing to produkowanie wartościowych treści, które odpowiadają na potrzeby klientów, przyciągają uwagę, zdobywają zaangażowanie oraz ich dystrybucja. To strategia polegająca na pozyskiwaniu potencjalnych klientów poprzez publikowanie atrakcyjnych i przydatnych treści. Zaraz za strategią występuje realizacja, dystrybucja treści, ciągłe ulepszanie działań. Content marketing edukuje, wzbudza emocje, dostarcza rozrywki. Content marketing ma wiele wspólnego z webwritingiem i copywritingiem a sam jest narzędziem inbound marketingu.


Content marketing prawdziwą swoją moc pokazuje dopiero na platformie internetowej. Dopiero tu możemy śmiało powiedzieć, że produkowanie wartościowych treści przynosi szybkie i wymierne efekty. Zdecydowana większość publikacji na temat content marketingu zakłada, że firma, przedsiębiorstwo, korporacja opierają się tylko na jednej, statycznej stronie internetowej, blogu oraz mediach społecznosciowych. Założenie takie stanowi nie lada wyzwanie dla podmiotów świadczących te same usługi. Należy zmienić podejście i przyjąć zasadę tworzenia rozproszonej informacji. Tylko wtedy wyciśniemy z wyszukiwarek więcej i zmusimy je do pracy na naszą korzyść. Dopóki wyszukiwarki będą traktowały każdą stronę, domenę osobno, mamy duże pole do popisu.

Elementy content marketingu

W strategii content marketingowej najważniejsza jest persona. Zwykle tworzy się ich kilka. Każda persona reprezentuje inną grupę docelową. Budowanie persony to doskonałe poznanie swojego konsumenta. Kiedy już persony są zbudowane, kolejnym krokiem jest znalezienie w Internecie miejsc ich występowania. To trudny, mozolny i długotrwały proces. Dopiero gdy miejsca wystepowania person zostaną określone możliwe jest oddziaływanie.

Najważniejsze elementy content marketingu:

 • Audyt i analiza - należy przeprowadzić audyty SEO i treści, dokonać analizy konkurencji, zadbać o spójność przekazu i zgodność ze strategią firmy. Audyt i analiza powinny dotyczyć wszystkich miejsc występowania firmowych treści oraz konkurencji.
 • Budowanie person - należy określić grupy docelowe, zbudować persony, znaleźć ich miejsca występowania, opracować proces zakupowy klientów.
 • Cel i pomiar - oprócz wyznaczenia celów należy określić wskaźniki do ich pomiaru i weryfikacji.
 • Narzędzia content marketingowe - za pomocą narzędzi dystrybuujemy treść content marketingową.
 • Kalendarz redakcyjny - owned media, paid media i earned media to trzy obszary występowania treści firmy, które dają możliwość spotkania z klientami. Owned media jest zdecydowanie najlepszym kanałem do budowania wizerunku. Kalendarz redakcyjny to plan działania, bez którego trudno realizować cele strategiczne.
 • Realizacja - dbanie o jakość treści i weryfikacja działań.
 • Autonarracja - element, który w social mediach buduje wizerunek marki.

Narzędzia content marketingowe

Narzędzia content marketingowe

Narzędzia marketingowe

Narzędzia content marketingowe są wszystkim doskonale znane. Internauci korzystają z nich codziennie. Wiadomo także, że działania content marketingowe są istotne na ścieżce zkupowej choć sam content marketing nie generuje bezpośredniej sprzedaży. W połączeniu z performance marketingiem otwierają się szerokie możliwości. Content marketing to komunikacja, która wywołuje odpowiednie zachowanie klienta. Tworząc tresci, które pomagają mu podjąć decyzję o zakupie osiaga się wysoką konwersję.


Artykuł

Artykuł - treść jako nrzędzie do edukacji i dialogu. Artykuł to nie tylko nagłówek, treść i zakończenie. Przede wszystkim należy wiedzieć co się chce napisać, dlaczego o tym chce sie pisać, na co zwrócic szczególną uwagę, wyjaśnić dlaczego to jest ważne, podać rozwiązania, korzyści. Dobry artykuł to 300 - 800 słów. Tekst najlepiej podzielić na akapity. Staje się on o wiele czytelniejszy a w dobie Internetu zamiast czytać skanujemy treść, dlatego szybciej pożądana treść zostanie znaleziona. Czasami dobrze jest nadać podtytuł każdemu akapitowi lub piersze kilka słów akapitu napisać pogrubionym fontem. Akapity tematycznie powinny znajdować się w sekcjach a te ostatnie powinny posiadać podtytuły.

Zdjęcia

Zdjęcia - wzbogacają artykuł lub używa się ich jako samodzielne narzędzie. Każdy produkt powinien mieć zdjęcia. Chcąc go odpowiednio zaprezentować musimy wybierać pomiędzy pięknym zdjęciem a zaleceniami wyszukiwarek. Obecnie responsywne strony internetowe projektowane w oparciu o popularne biblioteki jak np. Bootstrap posiadaja rozwiązanie w postaci automatycznego zmniejszania zdjęcia w zależności od urządzenia na jakim wczytywana jest strona. Niestety projektant nie ma nad tym kontroli i takie rozwiązanie nie powinno byc wykorzystywane w serwisach, w których zdjecia są samodzielnym narzędziem oraz gdzie muszą być po prostu piękne. Podobnie rzecz ma sie z wszystkimi serwisami społecznościowymi, zmniejszają zdjęcia używając często bardzo agresywnych algorytmów, gdzie na pierwszym miejscu stawia sie wagę kilobajtów. Do tego jeśli nałożymy restrykcje bramek operatorów sieci komórkowych, zdjecie wczytane na smartfonie moze byc zupełnie niepodobne do tego, które opublikowalismy.

Blog

Blog - doskonałe narzędzie content marketingowe. Odkąd Google i inne wyszukiwarki zaczęły spoglądać przychylnym okiem na systemy CMS, na których opierają się blogi, jednym ruchem mocno ograniczyły dominacje firm informatycznych. Teraz tekst może publikować każdy i nie ma potrzeby amgażowania informatyka. Jednym słowem pisanie tekstów stało się o wiele łatwiejsze. Blog jest dobry do pozycjonowania strony firmowej a gdy jeszcze prowadzony jest z pomysłem, zgromadzi wokół sibie liczną społeczność. Obecnie w Internecie znajduje sie ponad 70% stron internetowych opartych na systemach CMS. Blogi służą jednoczesnemu tworzeniu tresci i budowaniu społeczności. Zostały zakceptowane przez konsumentów jako proste, łatwe i efektywne narzedzie do tworzenia treści.

Blog firmowy rózni się od zwykłego bloga a także od strony firmowej. Każde z nich ma swoje znaczenie. Blog firmowy powinien byc pisany językiem bardziej potocznym, przystępnym, zrozumiałym i budującym zaufanie. Blog firmowy powinien byc często aktualizowany oraz koncentrować się na jednym, wąskim temacie. Najwazniejszą jednak cecha wszystkich blogów jest ich cena i przystepność. Blogi firmowe nie są jednorodne, zalezy to przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalnosci przez firmę, jednak mozemy pogrupować je na cztery grupy (wg. książki Content marketing po polsku autorstwa Barbary Stawarz) : bligi informacyjne (newsowe) - prezentują wszelkie nowości, blogi opinii - zawieraja opinie, poglady konkretnych osób w sprawie, blogi zasobowe - buduja okreslone zasoby np. treści oraz blogi edukacyjne (wiedzy) majace charakter poradnikowy.

Strona internetowa

Strona internetowa to narzędzie lepsze od pozostałych choć mało doceniane. Świadomość o potędze strony internetowej jest niewystarczająca. Dużo częściej wybierane są strony oparte na CMS'ach, ponieważ są łatwe w obsłudze i nie wymagają znajomości programowania. Jednak to strona internetowa napisana na konkretne zamówienie daje największe możliwości. W procesie SEO, pozycjonowania strony, uprawiania marketingu, po pewnym czasie i tak okaże się tańszym i zdecydowanie lepszym rozwiazaniem.

Stronę internetową można wyposażyć we wszystkie moduły, które wystepują w np. systemach CMS, CMR czy narzędziach content marketingowych, a więc może wyglądać identycznie jak np. blog. Jej ogromna przewaga polega na tym, iż już na etapie planowania, szkicu uwzgledniane są aspekty SEO czego nie ma i nigdy nie będzie w systemach CMS. Strona internetowa może zatem spełnic wszystkie warunki stawiane przez wyszukiwarki i W3C co jest jednoznaczne z ty, iż możemy sięgać po najwyższe pozycje w wyszukiwarkach bez specjalnego nakładu pracy.

Na stronie internetowej równie dobrze mozemy publikowac artykuły jak na blogu. Strona posiada wieksze możliwości co do systemu linków a jest to najważniejszy element dla wyszukiwarek. Jesli system linków bedzie nieodpowiedni nawet najlepsza treść nie zostanie zindeksowana.

E-book

E-book - wszechstronne, łatwe w projektowaniu i publikowaniu narzędzie. Sprawdza sie na wielu płaszczyznach i jest mocno niedoceniane przez firmy. Często e-book wykorzystywany jest do budowania listy mailingowej. W formie e-booka mogą być wydawane, poradniki, raporty, badania, trendy, case'y, przewodniki itd.

E-book to takze znakomity nośnik reklamy, można z niego korzystać nie będąc podłaczonym do Internetu. Jego interaktywność dorównuje często stronom internetowym. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że e-booki są indeksowane przez wyszukiwarki to e-book staje sie nie tylko narzędziem content marketingu ale jednym z ważnejszych elementów platformy internetowej.

Wideo

Wideo - idealne narzędzie do budowania zaangażowania w społeczności internetowej. Słowo idealne ma w tym wypadku zastosowanie ale pod pewnymi warunkami. Cokolwiek nie chcielibysmy zaprezentować w formie pliku wideo w Internecie musi to być zgodne z wytycznymi W3C i ograniczeniami wyszukiwarek. Content marketing w wielu kwestiach odbiega od tych wytycznych i kładzie nacisk na jakość. Można i temu zaradzić, można mieć jakość i spełniać wymogi wyszukiwarek co przyczyni się do wyższych pozycji w wynikach organicznych.

Podcasty

Podcasty - publikacje dźwiekowe lub filmowe najczęściej wykorzystywane do nagrywania rozmów.

Infografika

Infografika - wizualna prezentacja zagadnienia. Choć wydaje sie banalnie prosta ze wzgledu na obrazki to zaprezentowanie w niej nawet prostego zagadnienia aby było ono zrozumiałe przez wiekszość internautów i jednoznaczne w przekazie jest trudne a nawet bardzo trudne. Jednak infografika jest warta wysiłku. Dobrze zrobiona rozprzezstrzenia się poprzez marketing wirusowy.

Prezentacje

Prezentacje - narzędzie do pokazywania treści uwielbiane przez użytkowników. Z definicji prezentacja to rodzaj wystąpienia publicznego, w którym ktos przedstawia informacje na dany temat, korzystając z środków audiowizualnych. Prezentacja ma formę wypowiedzi, w czasie której towarzyszy przekazywanie informacji wizualnej. Użytkownicy Internetu polubili prezentacje komputerowe, które sa łatwe do wykonania jak i do czytania.

Struktura prezentacji przedstawia się następująco: przedstawienie się, wprowadzenie do tematu, rozwiniecie tematu prezentacji, podsumowanie i wnioski, podziękowanie za uwagę, zaproszenie do dyskusji.

Treść

Treść

Treść

Zasady konstruowania treści content marketingowej są bardzo podobne a często takie same jak w: webwritingu, copywritingu, SEO czy pozycjonowaniu. Wszędzie są słowa i frazy kluczowe, ograniczenia długości tytułów, podtytułów, akapitów itd. Tak samo też dobiera sie kroje fontów, stosuje się wyróżnienia, pogrubienia, hiperteksty, meta opisy, meta tagi. To samo odnosi się do osadzonych mediów takich jak: zdjęcia, filmy, grafika. Skąd takie ujednolicenie? Powodem są wyszukiwarki a w szczególnosci jedna - Google. To ona narzuca wiekszość reguł. Pozostałe ograniczenia spowodowane są możliwościami jezyka HTML.

Oryginalne i łatwe pióro. Łatwo się tylko mówi. Internet jest już prawie pełen informacji. Jeśli mamy konkurencję to na pewno treści, które by nam najbardziej odpowiadały już w nim są. Należy tworzyć nowe, rózniące się treści, w przeciwnym razie nic nie zyskamy.

Cytaty (przytoczenia)

Cytaty w content marketingu sa bardzo pożadane. Cytat to fragment jakiegoś tekstu, wypowiedzi, przytoczony dosłownie np. w naszym artykule. Cytaty ujmuje się w cudzysłowy i wyróżnia np. innym krojem fonta, dodaje się wcięcie.

Grupy docelowe to główni adresaci naszych treści. Jesli nawet nie będzie kłopotu ze zdefiniowaniem grup to i tak pojawi się problem. Należy do nich dotrzeć lub inaczej oni muszą znaleźć nasze treści.

Dystrybucja treści

Dystrybuowanie treści nie jest specjalnie trudnym zadaniem mając do wyboru ogrom możliwości w Internecie i nie tylko. Oto kilka przykładów:

 • Poznanie miejsc gromadzenia sie grupy docelowej, byie aktywnym i prowadzenie rozmów.
 • komentowanie wpisów na blogach i forach dyskusyjnych.
 • Angażowanie się w media społecznościowe i uczestniczenie w dyskusjach.
 • Uruchomienie i prowadzenie kanałów RSS.
 • Tworzenie artykułów sponsorowanych.
 • Pisanie postów na innych blogach (goscinnych postów).

Informacje dodatkowe