Copywriting.

Zasady pisania tektów reklamowych.

 

Pisanie do Internetu

Pisanie dla Internetu

Pisanie dla Internetu

Pisanie dla Internetu to nie to samo co pisanie do druku. Strony internetowe się przegląda, skanuje ale nie czyta. Hierarchia elementów znajdująca sie na stronie powinna być czytelna a sama strona powinna byc podzielona na funkcjonalne obszary. Elementy interaktywne, które można kliknąć powinny byc wyraźnie oznaczone a ilość elementów nie związanych bezpośrednio z tekstem powinna być ograniczona do minimum. Wielkość tekstu powinna być odpowiednia dla kazdego urządzenia a sam tekst powinien dawać sie powiększać.

Tekst internetowy powinien mieć cel nadrzędny, na którym powinni skupić się również użytkownicy. Wszystkie ważne hasła należy umieścic na górze, ponieważ nikt nie będzie ich szukał a wtedy nikt się z nimi nie zapozna i cały wysiłek pójdzie na marne.

Copywriting

Copywriting to kreatywne pisanie tekstów marketingowych do publikacji i sloganów reklamowych, artykułów tematycznych oraz pozycjonujących strony internetowe, dla stron internetowych, broszur reklamowych, ulotek itd. Celem głównym copiwritingu jest wywarcie określonego wpływu na odbiorców co z kolei powinno doprowadzić do decyzji zakupowej.

Najważniejszy jest dobry tytuł oferty, który powinien zawierać w sobie takie cechy jak:

 • Przyciaganie uwagi - świadomość konsumenta, odpowiednia ekspozycja produktu,
 • Szokowanie - zastosowanie kontrowersyjnych słów, obrazów,
 • wspomaganie wyszukiwania - zawarcie charakterystychnych, adekwatnych słów kluczowych danego produktu,
 • uświadamianie potrzeby - im bardziej abstrakcyjny i niepotrzebny produkt tym wiekszy nacisk na potrzebę jego posiadania,
 • korzyści - spodziewane korzyści najbardziej budza chęć posiadania,

Oferta, opis

Opis, oferta marketingowa powinna być nacechowana korzyściami. Najpierw należy zainteresować klienta a dopiero później sprzedać mu produkt.

W opisie nie powinno zabraknąć odpowiedniego wprowadzenia (lead). Oto jego cechy:

 • wzruszenie - wywołanie silnego silnego stanu uczuciowego,
 • rozśmieszenie - to zaskarbienie sympatii klienta,
 • zaintrygowanie - wzbudzenie ciekawości.

Opisy zawierające dużą ilość informacji należy odpowiednio rozplanować. Mądrze przemyślana typografia, rozłożenie treści na logiczne bloki zapewni porządek wizualny. To od razu pozwoli zorientować się odbiorcy jakie informacje znajdzie w jakiej części tekstu. Dłuższy tekst powinien być podzielony na krótkie akapity. Nalezy przemyśleć oddzielne podtytuły dla akapitów. Doskonale sprawdzą się zdjęcia i grafiki, listy wypunktowane oraz osyłacze.

Jakość napisanych tekstów reklamowych można mierzyć ich skutecznością.

Oprócz samych technik układania tekstu opisu/oferty konieczne są także inne elementy nie związane bezpośrednio z samym tekstem ale mające znaczenie i z pewnoscią wpływające na decyzje klienta. Są to:

 • Informacje o firmie - świadczą o naszej wiarygodności,
 • Informacje o sukcesach, osiągnięciach, nagrodach - ekspozycja certyfikatów, nagród, wyróznień,
 • Rekomendacja - opinie ważą o decyzji nastepnych klientów,
 • Informacje o zasadach i bezpieczeństwie - informacja o gwarancjach, serwisie, kosztach, sposobach płatności,
 • Zaangażowanie społecznosciowe - działania charytatywne, sponsorowanie wydarzeń